تبلیغات

روحانی چقدر به «جوان»‌ها و «غیرامنیتی‌»ها اعتماد دارد؟

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در مراسم بزرگداشت روز ملی صادرات که پنج‌شنبه در سالن اجلاس سران برگزار شد، در بخشی از سخنرانی خود در درباره ضرورت تعامل با دنیا گفت که «فقط چهار نفر نیروی امنیتی نمی‌توانند، مورد اعتماد باشند، جوانان، تجار و بازرگانان ما مورد اعتماد هستند حال در این میان هم محصول باغی ممکن است یک سیب پوسیده پیدا شود، نمی‌توان در آن باغ را بست و از میوه استفاده نکرد»

سخن رئیس‌جمهور پیرامون عدم اعتماد به چهره‌های امنیتی با بخشی از سخنرانی وی در تاریخ 21 مرداد 92 حداقل در اعتماد به حضور برخی چهره‌ها در کابینه‌اش متفاوت است. روحانی در آن روز در مجلس شورای اسلامی گفته بود که به امنیتی بودن کابینه افتخار می‌کند.

روحانی همان موقع در مجلس شورای اسلامی و در دفاع از حمید چیت‌چیان وزیر پیشنهادی نیرو گفته بود:‌ « اینکه کسانی می‌گویند کابینه امنیتی است یا امنیتی بود، من به آنها می‌گویم اگر کسی فهم امنیتی داشته باشد حسن است و همه ما به آن افتخار می‌کنیم»

در کابینه حسن روحانی بیشترین اعتماد به چهره‌های امنیتی شده است؛ وزرای کار، کشور، نیرو و حتی مشاوران نزدیک وی از جمله حسام‌الدین آشنا از امنیتی‌ترین چهره‌های کابینه روحانی هستند. حسین فریدون برادر وی که در دولت نیز حضور دارد، یک چهره امنیتی است

با نگاه به کابینه حسن روحانی می‌توان درک کرد که شخص رئیس‌جمهور بیشترین اعتماد را به چهره‌های امنیتی داشته و در مقابل نیز کمترین اعتماد را به نیروی جوان داشته است. در کابینه حسن روحانی هم در سطح وزرا و هم در سطح معاونین و مشاورین وی چهره‌های امنیتی به چشم می‌خورد.

البته رئیس‌جمهور خود را نیز متخصص امنیت معرفی کرده بود. وی در تاریخ 15 مهر 93 در دانشگاه تهران و در جمع دانشجویان این دانشگاه گفته بود که این رئیس‌جمهور در هرچه متخصص نباشد در امنیت متخصص است.( لینک سخنرانی روحانی در دانشگاه تهران)

در بین اعضای کابینه دولت نیز حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور نزدیک‌ترین چهره امنیتی به حسن روحانی است.

حضور چهره‌های امنیتی دیگر از جمله، علی ربیعی وزیر کار تعان و رفاه اجتماعی،  علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، حمید چیت‌چیان وزیر صنعت معدن و تجارت، حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور مورد توجه رسانه‌ها و شخصیت‌ها قرار گرفته بود.

در جدول زیر به برخی از چهره‌های امنیتی دولت یازدهم اشاره می‌شود:

اسامیسمت در دولتسوابق امنیتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامیحسن روحانی رئیس‌جمهوردبیر شورای عالی امنیت ملی/فرمانده پدافند هوایی در ایام جنگ 8 ساله حسین فریدون برادر رئس‌جمهور و دستیار ویژه وزارت اطلاعاتعلی ربیعیوزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی(عضو اطلاعات نخست وزیری – معاون وزارت اطلاعات – شورای عالی امنیت ملی حمید چیت‌چیان وزیر صنعت معدن ونیرو معاون وزیر اطلاعاتعلی یونسیدستارو ویژه رئیس‌جمهور در امور اقواموزیر اطلاعات در دولت خاتمی حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور وزارت اطلاعاتمصطفی پورمحمدیوزیر دادگستریمعاون و قائم مقام وزارت اطلاعات عباس احمد آخوندی وزیر راه معاون امنیتی وزارت کشوررحمانی‌فضلیوزیر کشورعضو شورای عالی امنیت ملی رضا صالحی امیری رئیس کتابخانه ملی و وزیر پیشنهادی وزارت ورزش در زمان معرفی کابینه معاون وزارت اطلاعات

اما نکته دیگر در جمله حسن روحانی اعتماد به جوانان و تجار بوده است؛ رئیس‌جمهور در این بخش نیز به اعتقاد بسیاری از کارشناسان کمترین اعتماد را به جوانان در کابینه خود داشته است.

در زمان معرفی اعضای کابینه، مسن بودن بسیاری از افراد کابینه تدبیر و امید موجب انتقاد چهره‌های سیاسی در کشور شده بود.

اکثر اعضای کابینه حسن ورحانی متولد دهه 30 هستند؛‌ سورنا ستاری با 44سال جوان‌ترین عضو و محمدرضا نعمت‌زاده با 71 سال پیرترین این اعضا هستند. همچنین به جز سورنا ستاری تمامی اعضای کابینه دولت تدبیر و امید بالای 50 سال سن دارند

میانگین سنی وزرای دولت روحانی نشان می‌دهد که اکثر وزرا و معاونان و مشاوران رئیس‌جمهور متولد دهه 30 هستند. و از این حیث رکورد مسن‌ترین کابینه در بین دولت‌های بعد از انقلاب را دولت یازدهم با میانگین سنی 57 سال داراست.

پیش از این،  رکورددار بالاترین میانگین سنی کابینه، به دولت دهم محمود احمدی‌نژاد با 50 سال سن برمی‌گشت.

البته هوارادان و حامیان دولت با پذیرش بالا بودن سنی معتقد هستند که بالا بودن میانگین سنی نشانگر کارکشته و با تجربه بودن دولت روحانی است.

جدول زیر سن دولت‌مردان یازدهم را نشان می‌دهد

اسامیسمت در دولتسال تولدسن فعلیحسن روحانیرئیس‌جمهور132768 سال محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور 1333 62 سالاسحاق جهانگیریمعاون اول رئیس‌جمهور133659 سال حسین فریدون دستیار ارشد 1342 53 سالعبدالرضا رحمانی‌فضلیوزیر کشور133857 سال علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی 1339 56 سالمحمد رضا نعمت زادهوزیر صنعت، معدن و تجارت132471 سال محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات 1331 64 سالحمید چیت چیانوزیر نیرو133659 سال عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی 1336 59 سالسیدحسن‌قاضی‌زاده‌هاشمیوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی133857 سال محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه 1338 57 سالسید محمود علویوزیر اطلاعات133362 سال علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی 1334 61 سالبیژن نامدار زنگنهوزیر نفت133164 سال محمد فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری 1328 67 سالحسین دهقانوزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح133659 سال مصطفی پور محمدی وزیر دادگستری 1338 57 سالمحمود حجتیوزیر جهاد کشاورزی133461 سال ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی 1331 64 سالمحمد علی شهیدی محلاتیمعاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید نامشخص نامشخص محمد باقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور 1329 66 سالمحمد شریعتمداریمعاون اجرایی رئیس جمهور133956 سال سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور 1351 44 سالعلی اکبر صالحیمعاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی132867 سال مجید انصاری معاون حقوقی رئیس‌جمهور 1328 67 سالشهیندخت مولاوردیمعاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور134451 سال حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور 1345 50 سالمعصومه ابتکارمعاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست133956 سال حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور 1345 50 سالاکبر ترکانمشاور عالی رئیس‌جمهور 133164 سال مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی 1338 57 سال        

بر اساس این جدول سورنا ستاری با 44 سال جوانترین عضو کابینه و محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت با 71 سال سن مسن ترین عضو کابینه حسن روحانی هستند.

در جدول فوق وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و آموزش و پروش که از دولت کنار رفته‌اند نیز حذف شده است.

بنابراین مسئله این نیست که جمله رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه: "فقط چهار نفر نیروی امنیتی نمی‌توانند مورد اعتماد باشند، جوانان، تجار و بازرگانان ما مورد اعتماد هستند" سخن درستی است یا خیر؛ مسئله این است که آنچه ریاست محترم جمهور در عمل نشان داده، با این جمله به طور کامل در تناقض است.

انتهای پیام/

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جم آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق [email protected] گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار