تبلیغات

کاراکتر فانتزی «واندر وومن» سفیر افتخاری سازمان ملل شد

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در مراسمی که روز گذشته در مقر سازمان ملل متحد برگزار شد، واندر وومن، ابرقهرمان زن آمریکایی عنوان سفیر افتخاری این سازمان را به خودش اختصاص داد. در این مراسم که به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تولد ابرقهرمان مشهور «لیگ عدالت» برگزار شده بود عنوان سفیر افتخاری سازمان ملل به جهت تلاش برای توانمند سازی زنان و دختران و مبارزه با تبعیض جنسیت به این کاراکتر فانتزی کتاب های مصور اهدا شد.

خبر این انتصاب در ابتدای ماه جاری میلادی و در راستای مدعای پنجم سازمان ملل مبنی بر «رسیدن به تساوی جنسیتی و توانمند سازی همه زنان و دختران» منتشر شده بود.

جالب این که حضور واندر وومن به عنوان سفیر افتخاری سازمان ملل با مخالفت تند گروهی از اعضا هم همراه بود. به طوری که برخی با حضور در لابی سازمان و شرکت نکردن در مراسم و برخی دیگر با حضور خاصشان، اعتراض جدی‌شان را نسبت به این موضوع نشان دادند. مخالفان حاضر در سالن، از پشت ایستادند و مشت های گره کرده‌شان را به سمت بالا گرفتند. آنها وسط برنامه هم سالن را ترک کردند.

طبق گزارش گاردین دلیل مخالفت مخالفین، «علنا شهوت انگیز بودن» کاراکتر واندر وومن در همه نسخه های منتشر شده از آن است. مخالفین این اقدام دادخواستی نوشته اند که در بخشی از آن آمده است: «سازمان ملل نتوانست یک زن واقعی را پیدا کند که توانایی حضور در صف اول مقابله با مشکلات زنان در تبعیض جنسیت و مبارزه برای توانمند سازی را داشته باشد. سازمان ملل تصمیم گرفت که واندر وومن الگوی زنان و دختران سراسر جهان است و آنها باید در زندگی به وی نگاه کنند.» این دادخواست تا جمعه بعد از ظهر 1180 امضا داشته است. از آنجایی که مخالفان بنا به مصاحبه نداشتند یکی از مخالفان بدون فاش شدن نامش به گاردین گفت: «واندر وومن و لباس برگرفته از پرچم آمریکایش وابسته به فرهنگ عمومی امپریالیزم است».

عده دیگری از مخالفان هم با در دست داشتن پلاکاردهای «من عروسک نیستم» و «بیاید واقعی شویم» به الگو شدن یک شخصیت تخیلی اعتراض خودشان را نشان دادند. نکته جالب توجه این است که مخالفان معتقدند سازمان ملل در واقع هیچ هدفی برای مقابله با تبعیض جنسیت ندارد چرا که به تازگی با وجود حضور زنان واجدین شرایط یک بار دیگر یک مرد به نام آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل شد.

در مراسم روز جمعه چهره های سرشناسی هم حضور داشتند. لیندا کارتر بازیگر نقش واندر وومن در سریال تلویزیونی دهه هفتاد شبکه abc و گال گدوت مدل اسرائیلی و بازیگر نقش واندر وومن در مجموعه جدید «لیگ عدالت» مشهور ترین چهره های این مراسم بودند. همین طور پتی جنکینز کارگردان فیلم جدید «واندر وومن» که سال آینده اکران می شود و دیان نیلسون رئیس کمپانی دی سی به همراه برخی از طراحان این کاراکتر از دیگر حاضرین مراسم بودند.

این نخستین بار نیست که در ماه های اخیر کاراکتر واندر وومن در صدر اخبار قرار گرفته است. مصاحبه های بازیگر و نویسنده کتاب های مصور این کاراکتر حواشی فراوانی به پا کرده بود. گرک روکا نویسنده کتاب های مصور واندر وومن چندی پیش این کاراکتر را یک دو جنس گرا معرفی کرده بود. از سوی دیگر گال گدوت اسرائیلی در مورد اظهارات روکا گفته که با توجه به دنیا آمدن واندر وومن در جزیره ای که تمام ساکنانش را زنان تشکیل می دهند و زندگی به مدت این همه سال در آنجا به نظر می رسد چیزی که روکا گفته با عقل جور در می آید.

گفتنی است واندر وومن در دهه 40 و با اوج گیری نهضت های فمینیستی در آمریکا توسط ویلیام مولتن مارستون و الیزابت هالووی مارستون طراحی شد. او پرنسس قبیله زنان آمازون است که در میان خودشان هیچ مردی را راه نمی دهند و در جزیره ای جدا از مردم زندگی می کنند.

انتهای پیام/

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جم آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق [email protected] گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار