تبلیغات

پیوند مهر و مولانا در نمایشگاه «نقش مهر»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آیین گشایش نمایشگاه «نقش مهر» و بزرگداشت مهر و مولانا با همکاری انجمن فرهنگی «زروان» در باغ این مجموعه با حضور هنرمندان و اساتید حوزه فرهنگ و هنر چون امیرحسین ماحوزی دبیر انجمن، دکتر شروین وکیلی مؤسس انجمن زروان، لیلی ماحوزی، علیرضا شجاع پور شاعر، سهراب پور ناظری، آیین مشکاتیان و وحید ملک بنیان گذارو مدیر مجموعه آرت سنتر برگزار شد.

تلاش برای معرفی مفاخر تمدن ایرانی به دنیا

در ابتدای این برنامه پس از یادی از محمدرضا رستمی، خبرنگار تازه درگذشته حوزه سینما؛ وحید ملک در خصوص هدف از برگزاری این نمایشگاه و گرامیداشت «مهر و مولانا» عنوان کرد: ما به به عنوان مجموعه فرهنگی هدفمان این بود تا زروان را در راستای گسترش فعالیت‌هایی که در زمینه ایران‌شناسی به شکل گسترده‌ای داشتند همراهی کنیم؛ اقداماتی چون انتشار بیش از30 کتاب تخصصی در حوزه تمدن ایرانی و فعالیت‌های دیگری که در پیش دارند.

بنیان گذار آرت سنتر ادامه داد: آرت سنتر در رسالت فرهنگی هنری خود علاوه بر برگزاری نمایشگاه اساتید و پیشکسوتان این حوزه، برگزاری بزرگداشت‌ها و تجلیل از نسل اول هنرهای تجسمی ایران در قالب مروری بر آثار پیشگامان هنر مدرن ایران و استعداد یابی هنرمندان جوان وظیفه خود می‌داند در راستای اشاعه فرهنگ و هنر این مرزو بوم با بهره گیری از عناصر گوناگون هنر ایران زمین گام بردارد.

ملک یاداور شد: در همین راستا ما تصمیم گرفتیم تا به یاری زروان این برنامه را شکل دهیم تا وسیله‌ای برای حمایت از مجموعه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی را فراهم کنیم و بتوانیم روزبه روز اطلاعاتمان را درباره مولانا افزایش دهیم. تا دست به دست هم اطلاعات فرهنگیمان را بالا ببریم و بتوانیم هر چه فاخر‌تر این تمدن را به دنیا معرفی کنیم.

مولانا شاد‌ترین شاعر ایران زمین است

در ادامه این برنامه امیرحسین ماحوزی دبیر انجمن زروان طی متنی با اشاره به پیوند مهر و مولانا بیان کرد: ماه مهر ماهی است که با نام مولانا و حافظ ملازم شده است.
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش مولانا را به عنوان شاد‌ترین شاعر ایران زمین خواند و گفت: با توجه به اشعار این ادیب در می‌ابیم که شادی در اشکال گوناگون غالب آثار وی را در برگرفته است.

ماحوزی در ادامه ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چنین برنامه‌ای اضافه کرد: ما در این برنامه مفتخریم تا نقاشان، موسیقی دانان، خوشنویسان و هنرمندان بسیاری از عرصه‌های مختلف به یاری فرهنگ ایران شتافتند تا به گونه‌ای آن را بازسازی کنیم.

دبیر انجمن زروان در آخر یادآور شد: ما با دوستانمان در زروان با تکیه به فرهنگ ایران امیدمان این است تا منهای نیرومندب بسازیم که بتوانیم به فرهنگ ایران خدمت کنیم و در جهانی که گروه‌های مختلف فرهنگی هنری به یاری هم بر می‌خیزند دنیای شاداب‌تر و آباد‌تر از چیزی که هست را بسازیم.

شروین وکیلی مؤسس انجمن زروان (جامعه‌شناس و اسطوره پژوه) در بخشی دیگری از این برنامه از شکل گیری این انجمن و دلیل انتخاب نام آنکه برمبنای داستان کهنی که به عنصر زمان در خلق فرهنگ و تمدن اشاره داشت گفت و ادامه داد: فرهنگ ایرانی در تمام مقاطع زمانی با وجود همه دست درازی‌هایی که به آن شده بود همچنان ماندگار است و امروز باید بیش از پیش با احیای این تمدن در حفظ و معرفی ارزش‌های فرهنگی ایران بکوشیم.

وی تصریح کرد: ما در زروان دورهم جمع شده‌ایم تا به دور از هرگونه تعصبات و جبهه گیری‌ها این فرهنگ و تمدن را هر چه بهتر حفظ کنیم و آن را توسعه دهیم و لازمه رشد در این حوزه عشق، علم، شور و اشتیاق است.

علیرضا شجاع‌پور، شاعری که مدت‌ها است با عشق در خصوص این مرز و بوم اشعار ماندگاری را سروده، در ادامه این برنامه پس از ابراز شادی از شکل گیری چنین مجموعه‌ای گفت: جای خوشحالی دارد که در جمعی هستیم که همه با همدلی یاد هنرمندان و نام آوران برجسته این آب و خاک را زنده نگه می‌دارند و همواره از آن‌ها حمایت می‌کنند.

در پایان این برنامه سهراب پورناظری، آیین مشکاتیان و ئاسو نادری قطعاتی از موسیقی عرفانی را اجرا کردند.

در آیین گشایش این نمایشگاه هنرمندان و شخصیت‌های فاخری چون مجید مظفری، یداله کابلی، محمد فرنود، پروفسور کاظم عباسیون، فرخ سعیدی و... حضور داشتند.
همچنین در نمایشگاه «نقش مهر» آثاری از هنرمندانی چون حمید طلوعی فر، بهنام کامرانی، سالار احمدیان، علی شیرازی، عین الدین صادقی، مهدی نبوی، مریم سالور، کتایون مقدم، می‌رمولا ثریا، ابراهیم الفت، محسن دایی نبی، ابوالفضل رفیعی، علیرضا سعادتمند، علی اسماعیل لو، امیر صادق تهرانی، جلال الدین مشمولی، مهرداد صدری، سحر صالحی، امیتیس سلطانی (عباسیون)، حمیدرضا رحیمی‌نژاد، محمدرضا عموزاده، حامد مشیتی، ساویز شالچیان، فرناز اخلاقی، بابک حقی، محمد فرنود، محیا طلوع کیان، کاظم خراسانی، سامان آفریدند، آزاده مظهر سرمدی، نوشین ایپکچی، ناصر عزیزی، احمد آریامنش و آیین شاهرود تا 5 ابان به نمایش گذاشته می‌شود.

برای بازدید از این مجموعه می‌توانید تا تاریخ مذکور به گالری آرت سن‌تر واقع در بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، پلاک 145 مراجعه کنید.

انتهای پیام/

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جم آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق [email protected] گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار