تبلیغات

ماجرای مرگ یک خبرنگار

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره فوت مرحوم محمدرضا رستمی - فعال رسانه ای ادامه داد: بیمار بلافاصله بعد از بستری مورد MRI قرار گرفت و نتایح آن نشان داد که عامل خونریزی یک تومور مغزی پیشرفته به قطر چهار سانت در کف جمجمه وی است که در کنار رگ اصلی مغز قرار داشته و با فشار به آن موجب خونریزی به داخل تومور شده است.

این تومور عملاً به مرور زمان رگ‌های مغز را باریک و غیر طبیعی و مستعد پارگی ساخته بود. همچنین این تومور به تدریج به عصب بینایی وی نیز فشار وارد ساخته و دید وی را در زمان مراجعه به سه متر کاهش داده بود و عملاً بیمار در شرف نابینایی قرار داشت.

تیم جراحی بیمارستان شهدای تجریش برای نجات جان بیمار پس از بررسی‌های تخصصی اقدام به عمل می‌کنند. این جراحی توسط سه تن از اساتید و جراحان مجرب مغز و اعصاب بیمارستان تحت میکروسکوپ و با استفاده از دستگاه پیشرفته نویگیشن که خطا در عمل را به صفر می‌رساند، انجام شده است. چون تومور در کف جمجمه قرار داشته عملاً استاندارد ترین، دردسترس ترین و کم عارضه ترین راه تخلیه تومور از طریق بینی بوده است. در این شرایط، جراحی از طریق کرانیوتومی و برداشتن جمجمه عوارض بسیار بالایی برای بیماران دارد.

بنابراین تومور از راه بینی تخلیه می‌شود ولی همانطور که تیم پزشکی پیش بینی کرده بود، رگ اصلی مغز به دلیل برداشته شدن فشار تومور بر آن دوباره خونریزی می‌کند. این خونریزی هم توسط لوله تخلیه و کنترل شد و پس از آن بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد. بیمار از روز یکشنبه تا چهارشنبه از دستورات اطاعت می‌کرد و این نشان می‌داد که عملاً به سمت هوشیاری پیش می‌رود.

با این حال وی روز چهارشنبه 28 مهر دچار عارضه دیگری به نام وازواسپاسم شدند که این هم از قبل از سوی پزشکان تخمین زده شده بود چرا که از پیش از عمل دارویی برای جلوگیری از این عارضه برای وی تجویز شده بود. این عارضه معمولاً به دنبال خونریزی مغزی اتفاق می‌افتد چرا که دیواره رگ‌های مغزی باریک شده و خون رسانی دچار اختلال می‌شود. متأسفانه به دنبال این عارضه بیمار به دلیل سکته وسیع مغزی فوت می‌کند.

تیم پزشکی و جراحی بیمارستان شهدای تجریش تمام تلاش خود را کردند تا بیمار علی رغم داشتن تومور پیشرفته، خونریزی مغزی پیش از عمل و اختلال در رگ‌های مغز بتواند به حیات خود ادامه دهد اما برای درمان این عارضه وقت زیادی از دست رفته بود و تلاش‌­های پزشکان نتیجه نداد.

بدیهی است فقدان چنین شخصیت فرهنگی برای همگان و به‌خصوص خانواده وی بسیار سخت است. اما در چنین شرایطی باید از اظهارنظرهای غیر کارشناسانه پرهیز کرد.

پرونده پزشکی وی و دلیل مرگ بسیار روشن است. بازگشت به زندگی برای بیماری که با حالت اورژانسی و به دلیل تومور مغزی و خونریزی مغزی و اختلالات عروقی که قبل از ورود به بیمارستان بوجود آمده، کار آسانی نیست. با این حال چنانچه اعتراضی وجود داشته باشد می‌بایست قبل از هرگونه اتهام و اظهارنظر غیر کارشناسی، از طریق مراجع و روال­ قانونی اقدام شود.

انتهای پیام/

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جم آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق [email protected] گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار