تبلیغات

نایب رئیس بسیج اساتید قم:حوزه علمیه در همه زمینه ها نیاز به تحول دارد

کد خبر: 82275774 (5622690) | تاریخ خبر: 01/08/1395 | ساعت: 12:14|
'; $.ajax({ type: "Post", url: "/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend", data: "{data:'" + data + "', enterd: '" + enterd + "' , captcha:'" + captcha + "' }", contentType: "application/json; charset=utf-8", dataType: "json", success: function (msg) { if (msg.d == "") { //alert('با موفقیت ارسال شد'); ResultText.innerHTML = "

با موفقیت ارسال شد

"+ divbody; } else { alert(msg.d); ResultText.innerHTML = oldhtml; } ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent3_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode(); }, error: function () { ResultText.innerHTML = "error"; } }); } function ShowPopup(layer, obj) { $(".popup").colorbox({ width: "350px", inline: true, href: "#ResultText" }); //var objLayer = document.getElementById(layer); //doPopup(objLayer,obj) }

حجت الاسلام والمسلمین عبدالرحیم علیزاده روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا خاطرنشان کرد: حوزه های علمیه باید برای پاسخگویی به نیازها و موضوعات جدید، آمادگی خود را از درون کسب کنند.
وی بیان داشت: اگر حوزه تحول پیدا نکند در دهه های آینده پاسخگوی نیازها نخواهد بود؛ حوزه علمیه با استفاده از ظرفیت های قوی خود باید از متن دین، سنت و منابع اصیل اسلامی پاسخ سئوالات فراوان بشریت در دنیای امروز را استخراج و ارائه کند.
وی گفت: اصل تحول یک امری است که همواره مورد پذیرش، تاکید و درخواست همگانی بوده است ولی تحول در حوزه به صورت ویژه به دلایل مختلف ضرورت دارد و باید اتفاق بیفتد.
علیزاده ادامه داد: سرعت پیشرفت هایی که امروز در دنیا بویژه در زمینه انتقال اطلاعات، فناوری های جدید و تحولات صریح دنیا ایجاد شده باعث طرح سئوالات، موضوعات و مسائل جدیدی نیز شده است که همه اینها نیاز به پاسخگویی و حل مساله دارد و ما باید پاسخ های عالمانه خود را نسبت به هر پرسش و موضوع داشته باشیم.
علیزاده گفت: شاید یکی از عامل هایی که باعث شده چهره نظام جمهوری اسلامی، انقلاب و مکتب شیعه بدرخشد، همین آمادگی برای پاسخگویی به سئوالات و موضوعات مختلف است.
جانشین بسیج اساتید استان قم افزود: حوزه های علمیه در قبال پیشرفت های علمی و فناوری مسئول است و باید در این زمینه برنامه ریزی منظم و منسجمی داشته باشیم، رهبر معظم انقلاب در سال 86 در جمع نخبگان حوزه فرموند که سرعت پیشرفت ها امروز چنان زیاد است که 20 سال آینده هیج شباهتی با امروز ندارد.
علیزاده اظهار داشت: حوزه علمیه باید پیش رو حرکت کند و این پیش روی مستلزم تحول از درون است که باید اتفاق بیفتد و از این طریق زمینه رشد و تعالی حوزه دنبال شود.
استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: تحول در حوزه و بویژه در زمینه فناوری به طور خاص از هر زمان دیگر، لازم و ضروری تر می باشد و امید است با مدیریت جدید حوزه علمیه اقدامات کافی و وافی در این زمینه صورت گیرد.
علیزاده با اشاره به نیاز متون درسی حوزه به تحول نیز بیان داشت: متون درسی حوزه بسیار اصیل، قوی و در عین حال محکم و مستحکم است وهر کدام از این کتاب ها در شرایط خاصی نوشته شده است و اگر گسترش فزآینده علوم و تکثر در رشته های مختلف نبود، تمرکز روی این متن های طولانی خوب بود ضمن اینکه بسیاری از مباحث آن اجتهادی، طلبه و عالم پرور هستند.
وی خاطرنشان کرد: اما بسیاری از مطالب هست که شاید به شیوه دیگری، با متن روان تر، بهتر و به روزتری تنظیم شود تا زودتر به آن اهداف و جهتی که باید، دست پیدا کنیم.
استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: هدف این است که یک دوره، فقه و اصول خوانده شود، در این زمینه متنی که صریح تر باشد به مطلوب نزدیک تر است وضرورت ندارد ما برای رسیدن به یک هدف معین، از راه های پرپیچ و خم حرکت کنیم، یا در عین حال که اتوبان در مقابل ما قرار دارد ما راه های پرپچ و خم دیگری را اختیار کنیم.
علیزاده عنوان کرد: در زمینه متون، برخی بزرگان مانند شهید صدر، حلقه های یک دوره ای در مورد علم اصول دارند و می توان آنها را به عنوان متن درسی قرار داد، تحول در متون باید با حفظ اصالت ها باشد.
وی ادامه داد: متن های اصیل و اصلی باید به گونه ای باشد که زودتر ما را به اهداف برساند، مدت زمان پایه ها وسطوح حوزه های علمیه نیز می تواند در قالب سال های کمتری باشد، برخی بزرگان نظام، مراجع تقلید و اساتید بزرگ حوزه معتقدند به جای اینکه سطوح حوزه را 10 یا 12 ساله طی کنیم، این مدت زمان می تواند کوتاه تر باشد.
علیزاده با اشاره به وضعیت اخلاق در حوزه های علمیه و ضرورت تحول در این حوزه نیز گفت: در ارتباط با اخلاق و تهذیب نفس، باید بزرگان حوزه اظهار نظر کنند ولی آنچه ما مواجه هستیم اینکه بحث های اخلاقی، تربیتی و تهذیبی، بعد از مسائل اعتقادی، جز ضرورت همه اقشار است.
وی افزود: در حوزه علمیه اگر اخلاق و تهذیب نباشد این همه زحمات کشیده شده، در جهت صحیح خود به کار گیری نخواهد شد، آن ذی طلبگی وقتی در وجود یک طلبه نباشد او هم مانند دیگران که زندگی اشرافی دارند به آن طرف کشیده می شوند و در این زمینه باید بسیار تلاش کنیم.
جانشین بسیج اساتید استان قم بیان داشت: باید در حوزه های علمیه به مساله اخلاق و تربیت توجه ویژه ای شود، در گذشته چندین درس اخلاق مانند درس مرحوم آیت الله مشکینی، مظاهری، و... بزرگان دیگر در حوزه بود و امروز هم باید باشد.
وی ادامه داد: بزرگان گاهی دروس اخلاقی دارند ولی توقع از بزرگان این است که درس اخلاق را در حوزه جا بیندازند، در زمان حضرت امام (ره)، درس اخلاق ایشان تا یک هفته، به طلبه ها و شاگردان حال وهوای دیگر می داد، امروز هم درس اخلاق باید برای طلبه جای بیفتد و این کار را باید از مدارس علمیه و در روزهای اول طلبگی و بعد در سطح عمومی حوزه شروع شود.
علیزاده بیان داشت: در حوزه های علمیه این همه درس های خارج فقه، اصول، فلسفه، کلام و ... است و باید به درس اخلاق هم بیشتر توجه شود، ما منکر وجود درس های اخلاقی در حوزه نیستیم ومعاونت تهذیب در سراسر کشور کارهای خوبی را انجام می دهد ولی در سطح عمومی حوزه، درس های اخلاقی که در سابق بوده و بزرگان ما اهتمام ویژه ای داشتند، امروز کمتر است.
وی گفت: امید است مدیریت جدید حوزه های علمیه، درس های اخلاق را در سطوح مختلف حوزه ایجاد کند و این موضوع هم می تواند از محورهای تحول در حوزه باشد.
عضو هیات رئیسه مجمع طلاب و فضلای حوزه های علمیه در ادامه خاطرنشان کرد: بنده مدرس جنگ نرم هستم و در سطح حوزه مباحث مربوط به جنگ نرم و عملیات روانی را تدریس می کنم به صورت شفاف می گویم، حوزه های علمیه هم در معرض خطر عظیم تهدیدات فرهنگی به طور عام و جنگ نرم و عملیات روانی دشمن به صورت خاص است.
علیزاده بیان داشت: مهمترین ابزار جنگ نرم در حوزه فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، امروز فضای مجازی، رسانه های خبری و تحلیلی هستند.
وی گفت: امروزه ماهواره، اینترنت، شبکه های اجتماعی، خبرگزاری های متعدد و مهمی که در چهره امپرپالیسم خبری ظاهر شدند همه به عنوان ابزار دست دشمن برای تهدید بنیان های فکری، تغییر سبک زندگی، شکل دهی وسازمان دهی یک رفتار فردی، اجتماعی و سیاسی خاص در جامعه هستند.
علیزاده اظهار داشت: ما در حوزه های علمیه تا جایی که توان داریم باید سواد رسانه ای خود را بالا ببریم، رهبر معظم انقلاب بیش از 10 سال پیش فرمودند اگر کسی کامپیوترنداند از بسیاری از فضاها دور است، ایشان امروز تاکید می کنند باید فضای مجازی مورد توجه خاص قرار گیرد و از این فرصت هم برای پاسخگویی و دفع تهدیدات و هم تبلیغ معارف اسلامی استفاده شود.
وی بیان داشت: فضای مجازی چنان مهم است که رهبر معظم انقلاب بعد از ابلاغ شورای عالی فضای مجازی، فرمودند اگر من فرصت می داشتم شخصا مسئولیت این شورا را برعهده می گرفتم و این نشانه اهمیت بالای مساله است.
علیزاده تصریح کرد: متاسفانه همچنان در حوزه های علمیه یک نوع پرهیز از بهره مندی از فضای مجازی وجود دارد و حتی سفارش های برخی به طلبه ها این است که وارد این فضا نشوند، بلکه این فضا را رها کنند وبه درس و بحث بپردازند ولی فضای مجازی از مسیرهای اصلی تهدید ما می باشد.
وی گفت: این فضا مخرب است و باید جلو تخریب آن گرفته شود، ولی می توان بیشترین بهره مندی را برای انتشار معارف اسلامی، فضائل اخلاقی و برنامه های تبلیغی برای کل جامعه انسانی داشته باشیم و از فرصت های آن باید استفاده کرد.
7401/ 6133/

انتهای پیام /*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جم آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق [email protected] گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار