تبلیغات

ارتشیان قدرتمند فداییان حریم ولایت‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم،  امام خمینى(ره) می فرمودند: «شجاعت و رشادت‌هاى‌ بى‌نظیر نیروى هوایى و هوانیروز و خلبانان دلاور در نفوذ به اعماق خاک دشمن و رویارویى با مدرن‌ترین امکانات اهدایى استکبار به صدامیان و دفاع از حریم هوایى کشور نشانه تعهد، عشق و ایمان آنان به خدا و اسلام و میهن اسلامى است.»

روز دوشنبه 26 مهرماه 1395 ششمین رزمایش فدائیان حریم ولایت نیروى هوائى ارتش جمهورى اسلامى با اعلام رمز «یا حسین‌بن على» آغاز شد. این رزمایش با شرکت انواع هواپیماهاى شکارى رهگیر، شکارى بمب‌افکن، ترابرى نیمه‌سنگین و سبک، هواپیماهاى ارتباطى و شناسایى، سوخت‌رسان و انواع پهپادها در منطقه عمومى اصفهان به مدت سه روز ادامه داشت و در آن بخشى از توان نیروى هوایى ارتش در صیانت و دفاع از حریم هوایى میهن اسلامى به نمایش گذاشته شد. نیروى هوایى ارتش جمهورى اسلامى ایران یکى از نیروهاى چهارگانه ارتش جمهورى اسلامى ایران است که مسؤولیت حفاظت از مرزهاى هوایى و پشتیبانى نیروهاى رزمى دیگر اجا را دارد. پس از انقلاب اسلامى 1357 نام این نیرو به‌صورت فعلى تغییر پیدا کرد. سرتیپ خلبان حسن شاه‌صفى، از شهریور 1387 تاکنون، فرماندهى نیروى هوایى را بر عهده داشته ‌است. نیروى هوایى ایران طبق آخرین تخمین‌ها در سال 2013 هفتمین نیروى هوایى جهان از لحاظ تعداد هواپیماهاى سوخت‌رسان و ترابرى (119 فروند) است.


*    نیروى هوائى پیشرو درروندانقلاب‌
یکى از گام‌هاى بلندى که در جریان انقلاب موجب ریشه‌کن ساختن حکومت پهلوى شد، حرکت متهورانه‌ى نظامیان نیروى هوایى در 19 بهمن 1357 بود. یک هفته از ورود امام(ره) به ایران گذشته بود و هنوز رژیم شاهنشاهى پابرجا و بختیار مدعى مقاومت در مقابل انقلاب بود، ملت در انتظار وعده‌ى امام بود که در بهشت زهرا فرمودند: من توى دهن این دولت مى‌زنم‌.
شایعه‌ى کودتاى ارتش، روزبه‌روز فراگیرتر مى‌شد و همه نگران اوضاع و احوال بودند. اگرچه اعتصابات پراکنده در برخى از واحدهاى ارتش گسترش و موضوع به روزنامه‌ها نیز کشیده شده بود، اما هنوز مردم، ارتش را در مقابل خود مى‌دیدند و نگران آینده‌اى مبهم و در هراس از روزى که درگیرى نهایى ارتش و مردم بخواهد سرنوشت نهایى انقلاب را رقم بزند، بوده و عده‌اى هم آماده‌ى نبرد مسلحانه براى حصول پیروزى نهایى مى‌شدند. بهترین و عظیم‌ترین کارى که مى‌توانست روحیه‌ى انقلاب را تقویت کند، مقاومت دولت بختیار را در هم شکند و مأموریت‌ هایزر را در طراحى کودتاى نظامى با شکست مواجه سازد و در نهایت روحیه‌ى معدود نظامیانى را که هنوز انقلاب را باور نکرده بودند درهم شکند، اعلام همبستگى ارتش با ملت بود. مقامات عالى‌رتبه نظامى به‌وهیچ‌وجه زیر بار پذیرش انقلاب و اعلام همبستگى با مردم نرفته و هم‌چنان از دولت بختیار حمایت مى‌کردند.
در این شرایط، نظامیان فداکار و متعهد نیروى هوایى به این نتیجه رسیدند که باید دست به کار بزرگى زده و وظیفه‌ى ملى و مذهبى خود را انجام دهند. لذا با یک حرکت متهورانه به سیل خروشان ملت پیوستند و با حضور در اقامتگاه رهبر بزرگ انقلاب اسلامى در مدرسه‌ى علوى، سندى از افتخار، حماسه، رشادت و ایمان را در برگ‌هاى زرین تاریخ انقلاب اسلامى به ثبت رسانیدند.


*    نقش‌بى‌بدیل نیروى هوائى دردفاع مقدس‌
با شروع جنگ تحمیلى در 31 شهریور 1359، یگان‌هاى مخلتف عراق براى تصرف غرب کشور هجوم آوردند و در همان روزهاى اول جنگ با مقاومت پراکنده گردان‌ها و هنگ‌هاى نیروى زمینى ارتش روبه‌رو شدند. صدام تصمیم داشت شهرهاى خرمشهر، آبادان، اهواز و قصر شیرین را به تصرف خود درآورد و حداکثر تا یک هفته تهران را فتح کند اما در روز 1 مهر 1359، دقیقا یک روز بعد از آغاز جنگ تحمیلى، نیروى هوایى ارتش اولین عملیات خود را به نام عملیات کمان 99 آغاز کرد. در این حمله قریب به 140 هواپیماى ایرانى شرکت داشتند. هدف اصلى این عملیات بمباران فرودگاه‌ها و پایگاه‌هاى هوایى نیروى هوایى و هوانیروز عراق در مناطق کرکوک، موصل، رشید، حبانیه، ناصریه، شعیبیه، کوت و المثنى بود. در این عملیات از جنگنده بمب‌افکن‌هاى اف-4 و اف-5 براى بمباران اهداف در داخل خاک عراق، شکارى -رهگیرهاى اف-14 براى حفاظت از بمب‌افکن‌ها و سوخت‌رسان‌ها، تانکرهاى سوخت‌رسان 707 و 747 و در نهایت سى -130ها براى به دست آوردن اطلاعات الکترونیکى براى پیدا کردن محل سام‌ها و ضدهوایى‌هاى عراق استفاده وسیع شد. کمان 99 موفقیت‌آمیز بود و باعث برترى هوایى ایران بر آسمان در روزهاى اول جنگ شد.
*    بیانى کوتاه ازاقدامات نیروى هوایى در زمان دفاع مقدس‌
-     انجام عملیات‌هاى نظامى جهت مهار و تثبیت نیروى دشمن و جلوگیرى از پیشروى.
-     انجام عملیات شناسایى هرروزه و ناتوانى عراق در مقابله با آن.
-     نقش فعال در همکارى با سایر نیروهاى نظامى و بسیج‌.
-     از بین بردن نیروى دریایى عراق در عملیات مروارید در خلیج فارس.
-     حفاظت از نفتکش‌ها و سایر کشتى‌هاى تجارى و حفظ زنجیره اقتصادى و درآمدزاى کشور.
-     به دست آوردن رکوردهاى بالاى پرواز و سوخت‌گیرى.
-     حرکت به سمت خودکفایى و بازسازى تجهیزات و تغییر سیستم آمریکایى به سیستم بومى در نیروى هوایى و تحول در سازماندهى و فرهنگى و پایه‌گذارى دانشگاه هوایى.
-     تقدیم شهدایى هم‌چون اردستانى، بابایى، خضرایى، دوران، ستارى، فکورى و..
*    رزمایش ولایت 6 بارمزیاحسین‌بن على(ع)‌
نیروى هوایى همان‌طور که قبل از پیروزى انقلاب اسلامى ایران با پیوستن به انقلاب اسلامى و بیعت با آرمانهاى امام راحل(ره) السابقون بود و موجبات تسریع پیروزى انقلاب اسلامى ایران شد، امروز نیز در خط مقدم دفاع از تمامیت ارضى است.
خلبانان جوان این نیرو با تأسى از سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) و استفاده از تجربیات پیشکسوتان، همواره آمادگى کامل دارند تا از کیان مرزهاى کشور دفاع کرده و امنیت را در کشور حاکم سازند. بنابراین با برپائى رزمایشهاى متعدد درصدد حفظ آمادگى‌هاى رزمى خود مى‌باشند.
روز دوشنبه 26مهرماه 1395 ششمین رزمایش فدائیان حریم ولایت نیروى هوائى ارتش جمهورى اسلامى با اعلام رمز «یا حسین‌بن على» آغاز شد. این رزمایش با شرکت انواع هواپیماهاى شکارى رهگیر، شکارى بمب‌افکن، ترابرى نیمه‌سنگین و سبک، هواپیماهاى ارتباطى و شناسایى، سوخت‌رسان و انواع پهپادها آغاز به‌کارکرد. این درحالى است که اولین رزمایش فدائیان حریم ولایت در مهرماه سال 87 توسط نیروى هوایى ارتش جمهورى اسلامى ایران برگزار شد.


*    اهداف رزمایش درنگاه مختصر
-    با توجه به این‌که این یک رزمایش هوایى است تمام کشور در پوشش این رزمایش قرار مى‌گیرد و اولین اقدام، عملیات شناسایى منطقه توسط هواپیماهاى شناسایى، پهپادهاى ارتش صورت‌گرفته است.
-    استفاده از تاکتیک‌هاى روز و تکنیک‌هاى ابداعى با توجه به تهدیدات پیرامون.
-    بهره‌گیرى ازانواع سامانه‌هاى پیشرفته ارتباطى نهاجا با استفاده از بسترهاى امن شبکه‌هاى‌ بیسیم و باسیم انواع سامانه‌هاى تسهیلات پروازى و انواع سامانه‌هاى تاکتیکى، ماموریت‌هاى ابلاغ‌شده در جنگ الکترونیک.
-     استفاده از هواپیماى جنگ الکترونیک فالکون 50 تحت عنوان پروژه تحقیقاتى سایه.
-     عملیات اختلال امواج رادارى نیروهاى دشمن.
-     اجراى ماموریت گشت هوایى مسلح و انجام ماموریت تاپ کاورتوسط جنگنده اف 14.
-     تمرین موفقیت‌انگیز جنگنده‌هاى اف 14 و میگ 29 با انجام عملیات رزم هوایى در شرایط درگیرى در صحنه واقعه نبرد.
-     عملیات مقابله با حمله شیمیایى دشمن با موفقیت.
-    استفاده از انواع سامانه‌هاى رفع آلودگى BFM500 درخش 6 و 7 و آشکارسازهاى DSM و نسل جدید استتار.
-     عملیات برج بلند جنگنده‌ها و دقت در نقطه‌زنى بمب‌ها از محورهاى اصلى رزمایش.
-     تمرین عملیات برد بلند جنگنده‌ها همراه با سوخت‌گیرى هوایى، دقت در نقطه زنى بمب‌ها و راکت‌ها در عملیات هوا به زمین و موشک‌هاى هوا به هوا.
-    کنترل و هدایت آتش شکارى بمب‌افکن‌ها.
-    انجام تیراندازى‌هاى هوا به هوا، تیراندازى علیه اهداف هوایى با سرعت و در ارتفاعات مختلف.
-     تیراندازى و بمباران هوا به زمین در روز و شب با استفاده از بمب‌هاى هوشمند سنگین و نیمه‌سنگین.
-     استفاده از انواع موشک‌هاى لیزرى، تلویزیونى، حرارتى، رادارى و انواع راکت‌ها و بمب‌هاى تولیدشده به دست متخصصان داخل کشور.
-     رصد اطلاعاتى منطقه عملیات با استفاده از تصاویر هوایى پرنده‌هاى با سرنشین و بدون سرنشین.
-     گشت هوایى هواپیماهاى ره‌گیر به‌منظور مقابله با هرگونه تجاوز هوایى دشمن و انهدام اهداف کشف‌شده از محورهاى مهم مورد توجه در این رزمایش است‌.


*    پیام رزمایش‌
امیر سرتیپ خلبان نصیرزاده، معاون هماهنگ‌کننده نیروى هوایى ارتش با اشاره به اهداف رزمایش گفت: ارتقاى توان رزمى خلبانان و کارکنان فنى نهاجا، تمرین روشها و تاکتیک‌هاى نوین جنگى، آموزش رزمى کارکنان جوان در شرایط شبیه‌سازى‌شده رزم واقعى، ارتقاى توان آمادى و پشتیبانى، ارزیابى کیفیت آموزشها و آموخته‌هاى ارائه‌شده در مراکز آموزشى و تمرین سامانه کنترل و فرماندهى به‌صورت متمرکز و غیرمتمرکز با بهره‌گیرى از سامانه‌هاى پیشرفته و امن ارتباطى؛ ازجمله اهداف ششمین رزمایش اقتدار هوایى فدائیان حریم ولایت نیروى هوایى ارتش جمهورى اسلامى ایران است. معاون هماهنگ‌کننده نیروى هوایى ارتش با اعلام این مطلب که محور اصلى ششمین رزمایش فداییان حریم ولایت درگیرى هوا به هوا و انهدام اهداف پرنده و زمینى است، افزود: پیام این رزمایش تأمین مطمئن و مستمر و کسب آمادگى براى مقابله با هرگونه تهدید و صلح و دوستى و تأمین امنیت منطقه بدون نیاز به نیروهاى فرامنطقه‌اى است.
با عنایت به بازتاب گسترده رزمایش در رسانه‌هاى خارجى و توجه کارشناسان نظامى دنیا و عملکرد نیروى هوایى، نیروهاى نظامى به مردم غیور ایرانى اسلامى اطمینان مى‌دهند همچنان که در این رزمایش همگان نظاره کردند، فرزندان آسمانى آن‌ها با توکل و امید به خدا و تمسک به اهل بیت(ع) و تبعیت محض از فرماندهى معظم کل قوا، بیرق اخلاص شهیدانى چون ستارى، فکورى، بابایى، اردستانى، دوران و بسیارى دیگر را به‌دست گرفته‌اند تا بر هر تعدى و تجاوزی فائق آیند و حافظ پیروزمند کیان و ناموس ایران اسلامى باشند و اگر دشمن با بى‌خردى، جسارت تجاوز به دارالسلام شهدا را به خود بدهد، هیمنه پوشالى‌اش را در هم بریزند.

انتهای پیام/

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جم آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق [email protected] گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار